Temat na pracę licencjacką z psychologii: nerwica

Pisanie prac licencjackich z psychologii to z pewnością ciężki intelektualny wysiłek. Studentom często dużych trudności nastręcza wybór odpowiedniego tematu.  Nic w tym dziwnego. Psychologia ma wiele fascynujące tematów, które warto przemyśleć i warto o nich pisać nie tylko prace dyplomowe, ale całe książki. Jednym z nich jest nerwica. W poniższym tekście skupimy się na niej pod kątem pisania pracy licencjackiej. Obecnie szacuje się, że co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy co jakiś czas., a co piąty człowiek – trwale.

W rozdziale pierwszym musimy ściśle zdefiniować czym tak naprawdę jest nerwica. Można ją zdefiniować jako zaburzenie całego organizmu. Wywołane może ono być rozmaitymi czynnikami.  Mogą to być traumatyczne doznania, stres w pracy, zmęczenie, śmierć bliskich osób, czy też inne stresujące czynniki. Istnieje wiele różnych odmian nerwic. Ogólnie wyróżnia się: nerwicę natręctw, neurasteniczną, histeryczną, lękową, wegetatywną i pourazową.   Objawy nerwic są bardzo zróżnicowane. Zwykle możemy mówić tu o amoku, skrajnej złości, która objawia się agresją w postaci werbalnej oraz rękoczynami. Osoby z nerwicą często mają napady paniki, a zdarzają  się i takie, które mają nawet zawały serca. Osoby z nerwicą często mają również problemy z oddychaniem. Nerwicy towarzyszą specyficzne obawy, które się powtarzają.

W rozdziale drugim należy przedstawić rozmaite formy walki z nerwicą. W tym rozdziale musimy przedstawić cały swój psychologiczny kunszt. Trzeba tu pokazać, jakie formy walki z nerwicą uważamy za najskuteczniejsze. Warto w tym rozdziale przedstawić konkretne badania, które pokazują co w walce z nerwicą działa, a co nie. Nerwicy towarzyszą specyficzne obawy. Objawy się powtarzają. Rozdział trzeci powinien zawierać odpowiednie podsumowanie. Musimy tu wyrazić swoje ostateczne zdanie odnośnie skuteczności metod walki z nerwicą. Napisanie tego typu pracy licencjackiej może być bardzo przydatne. W obecnej gospodarce wiele jest zawodów skrajnie stresogennych. Osoby, które pracują w tego typu profesjach, to potencjalni klienci psychologów.

Pisanie prac licencjackich z psychologii – ogólne refleksje.

Pisanie prac licencjackich z psychologii to dla studentów twardy orzech do zgryzienia. Z pewnością byłoby to o wiele łatwiejsze zadanie, gdyby mieli odpowiednie tematy, które ich fascynują. Nerwica jest tematem bardzo atrakcyjnym. Z jednej strony jest ona bardzo rozpowszechniona w polskim społeczeństwie. Z drugiej strony walka z nią może być polem do wykazania się, dla wykwalifikowanego psychologa.

Dodaj komentarz