Tematy prac magisterskich z psychologii: narcyzm

Tematy prac magisterskich z psychologii są często bardzo fascynujące. W poniższym artykule przybliżony zostanie temat narcyzmu. Obecnie wielu ekspertów od biznesu twierdzi, że narcyzm jest rzeczą bardzo pożądaną w biznesie. Narcyzi są z reguły przesadnie pewnymi siebie mistrzami autopromocji. Klasycznym przykładem narcyza jest miliarder oraz prezydent USA: Donald Trump.

Narcyzm jest cechą osobowości, która idealizuje jej posiadacza. Osoby z cechami narcystycznymi wierzą w to, że są one wyjątkowe oraz posiadają fenomenalne talenty. Narcyzi z reguły marzą o sławie, bogactwie oraz spektakularnych sukcesach. Można powiedzieć, że narcyz pragnie często żyć w świecie, nad którym to on panuje poprzez swój wdzięk, talent, bogactwo etc.

Z narcyzmem często wiąże się megalomania. Narcyzi są często aroganccy, egocentryczni oraz snobistyczni. Starają się oni otaczać ludźmi najlepszymi z najlepszych. Nieraz zdarza się, że osoby z tą cechą osobowości starają się wymusić dla siebie wyjątkowe traktowanie oraz przywileje.

Co ciekawe wielu psychopatów ma cechy narcystyczne. Według psychopatów są oni jednostkami unikalnymi i wybitnymi. Wszelkie zło jest przez nich uzasadnione jakimiś wyższymi cechami. Narcyzi podobnie jak psychopaci cechują się również brakiem empatii lub posiadaniem jej na bardzo niskim poziomie.

Narcyzi mają potrzebę podziwu wśród innych ludzi. Według narcyza reszta społeczeństwa powinna być pełna estymy dla jego wyjątkowych poczynań. Innymi słowy, domaga się on powszechnego poklasku. Ogólnie narcyzm może być w niektórych warunkach nawet przydatny. Osoba narcystyczna ma większe szanse na życiowy sukces, aniżeli osoba z głęboką depresją lub schizofrenią. Narcyzm jest cechą psychiczną, która w niektórych warunkach może być zaletą. Trudno być obecnie dobrym sprzedawcom bez odpowiedniej dozy narcyzmu. Narcyz na pewno sprzeda się lepiej, aniżeli np. frustrat, czy też osoba zakompleksiona.

Narcyzmu raczej nie traktuje się jako choroby psychicznej, którą trzeba leczyć. Jest to kontrowersyjna cecha osobowości, która przez jednych traktowana jest jako wada, a przez innych jako zaleta.

Tematy prac magisterskich z psychologii – ogólne refleksje.

Tematy prac magisterskich z psychologii są bardzo zróżnicowane. Narcyzm to bardzo wdzięczny temat. W pierwszym rozdziale trzeba ująć ten temat w sposób teoretyczny. W rozdziale drugim należy zrobić ankietę wśród ludzi biznesu, zmierzyć ich poziom narcyzmu, a następnie stwierdzić istnienie korelacji pomiędzy narcyzmem a sukcesem zawodowym lub osobistym. W rozdziale trzecim należy zawrzeć odpowiednie podsumowanie.

Dodaj komentarz